Potápění v Chorvatsku
Potápění na Pagu - prodloužené víkendy
Akci organizuje klub Barakuda ve spolupráci s klubem Amfora.
Informace: klub Barakuda 272730951, 777230380
info@barakuda-diving.cz
Termíny 2019:
Prodloužené víkendy s naší nebo vlastní dopravou, dokončení kurzů, kondiční potápění
7. 5. - 12. 5. - dokončení kurzů OWD, AOWD. Odjezd je v úterý 7. 5. v 19:00, příjezd do Prahy vneděli ve 22:00
4. 6. - 9. 6. - dokončení kurzů OWD, AOWD, kondiční potápění, možnost pobytu i pro rodinné příslušníky
25. 9. - 29. 9. - dokončení kurzů OWD, AOWD, kondiční potápění
Cena:
Cena:- ubytování ve 2-3 lůžkových apartmánech s možností vaření (penzion je umístěn přímo u moře, má vlastní parkoviště i kotviště lodí 700,- os/noc
- polopenze, snídaně, večeře vše domácího charakteru - 600,- os/den
- společná doprava mikrobusem - 2400,-
- potápění ze člunu včetně lahve 15l a olov - 300,- až 750,- podle lokality
- balíček 6 ponorů 4200,-
- poplatek za potápění s klubem Amfora 500,- na 1 rok
Potápěčský program:
Všechny ponory jsou ze člunu. Potápění probíhá na skalnatých stěnách, při nočním ponoru je nutná svítilna a záložní světlo. Je možno návštívit netknuté amforové pole, na kterém se nachází asi 100 antických nádob. Při potápění se skútry je nutné, aby minimálně jeden z dvojice měl druhý kvalifikační potápěčský stupeň. Možnost stahování ponorů z Aladina a Suunta, stahování digitálních fotografií, možnost použití Dekoplanneru.Potápěčské lokality
Útes TRIGET patří mezi oblíbené lokality, kde si přijdou na své jak začátečníci, tak i zkušení potápěči, zvláště při nočních ponorech. Vnitřní strana má hloubku 3 - 5 m a je bohatá na hejna očnatců, kněžíků, jsou zde kanici písmenkoví a chobotnice. Vnější strana útesu padá kolmo až do 40m a pak přechází do písčitého dna. Zde můžeme obdivovat laločnice (Alcyonium palmatum), zvané ruka mrtvého muže a keříky trsovníků. Při troše štěstí uvidíte i jednu z nejzajímavějších ryb pilobřicha ostnitého (Zeus faber) nebo štítníka, olihně a velké ropušnice.
Další lokality pod kolmými stěnami dosahují hloubek až 35 m
GOLDEN BLOCKS a G-POINT jsou lokality, které na sebe navazují a obě vám zaručují pěkný zážitek z potápění. Je zde mnoho žlutých hub, na kterých jsou nahožábří plži (např. tilodina perverza, hvězdnatka leopardí, flabelíny), různé mechovky (Neptunova krajka), trsovníky žluté (Eunicella cavolinii) a především kolonie rohovitek červených (Paramuricea clavata). Pro milovníky kolmých stěn bohatých na hejna ryb doporučujeme stěnu SILKE´S EDGE.
Útes CAVE ISLAND dostal jméno podle malé jeskyňky, do které se dá zaplavat v hloubce asi 7 metrů . Na konci se vynoříme ve vzduchové kapse. Stěny pod vodou pokrývají barevné druhy hub, koberce žlutých kvítků dendrofyl žlutých či krajkových a především purpurově červené sasanky koňské. Plně rovité jsou pouze zde ve věčném šeru. Tato lokalita je zajímavá především podmořskou horou, která vyčnívá jako divoký útes až nad hladinu. Její svahy padají po celém obvodu svisle dolů až do hloubek kolem 50ti metrů. Lokalita je charakteristická výbornou viditelností.
Podobné místo je i TWIN PEAKS, kde se dvě podmořské hory tyčí nade dnem v 50ti metrech a dosahují hladiny jako útesy.
Vrak lodě "RUŽA" leží v hloubce 37 až 50 m. Je to ponor pouze pro potápěče s odpovídající kvalifikací a zkušeností, ale patří mezi ty nejkrásnější, zvláště pro skalní stěnu plnou života.
Tři stěny a Žlutý útes jsou ještě vzdálenější a nově objevené lokality s bohatým životem na kolmých stěnách, převisech a kavernách, které padají až do 60 m.
Při ponorech na všech lokalitách si nenechte ujít drobný život nahožábrých plžů, kterých je zde opravdu hodně. Především vám udělají radost různé druhy, flabelín a hvězdnatek. Chobotnice skryté pod kameny i barevné hvězdice jsou ozdobou každého ponoru. Nezapomeňte si vzít s sebou dobrou potápěčskou svítilnu, pomůže vám objevovat skrytou krásu nejen při nočních ponorech, ale i barevnost fauny i flory v hlubinách podmořského světa.
Amforové pole v zátoce Vlaška Mala je jedním z několika málo archeologicky netknutých míst na Jadranu, bylo objevené v hloubce 25 m Draženem Peraničem, synem majitelky penzionu v dubnu 2004 a nyní je chráněno klecí a je možno ho navštívit. Obsahuje asi 100 římských amfor typ Lamboglia 2 ze 2. až 1. stol. př. n. l., dále byly nalezeny i dvě olověné kotvy, antická olovnice/vzorkovnice a kamenné mlýnky na obilí.